Hivatalos eljárást indított Lance Armstrong kerékpáros ellen az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynöksége (USADA), amely egyúttal azonnali hatállyal eltiltotta a jelenleg a triatlonsportban jeleskedő klasszist a versenyzéstől.
A The Washington Post című lap helyi idő szerint szerdán arról írt, hogy az USADA kedden értesítette Armstrongot és öt másik személyt – a US Postal profi kerékpáros csapathoz köthető embereket – arról, hogy eljárást indít ellenük. A hatóság megerősítette a lap értesülését.
Az USADA arról adott tájékoztatást, hogy Armstrong mellett három orvost és két csapatfelelőst érint az eljárás. A jogi procedúra első lépése volt az a levél, amelyet a doppingellenes ügynökség kiküldött.
A Washington Post – amely birtokába jutott a levélnek – arról írt, hogy a Lance Armstrongtól 2009-ben és 2010-ben vett vérmintákon „manipuláció" nyomai mutathatók ki, beleértve az EPO nevű doppingszer és/vagy vér-transzfúzió alkalmazását.
A lap úgy értesült, hogy az USADA tanúvallomásokkal rendelkezik arra vonatkozóan, hogy Armstrong és csapatának öt másik tagja – köztük az olasz Michele Ferrari szerelő és Johan Bruyneel csapatmenedzser – 1998 és 2011 között doppingügyek részese volt.
Lance Armstrong közleményben cáfolta a vádakat, mint fogalmazott, soha nem doppingolt és egy vizsgálata sem lett pozitív. A sportolóval szemben a szövetségi főügyész februárban ejtette a doppingolás vádját. Ez azt jelentette, hogy kétéves nyomozást követően az Egyesült Államokban nemzeti hősnek tartott, rákbetegsége után sikert sikerre halmozó bringásnak nem kellett attól tartania, hogy bíróság elé állítják doppingügyek miatt. Az USADA már akkor jelezte, hogy saját részéről nem tekinti befejezettnek az ügyet. Amennyiben az USADA mégis elmarasztalja Armstrongot, egyes vélemények szerint többek közt mind a hét Tour de France-győzelmétől megfoszthatják.
„Sosem doppingoltam, és – ellentétben sok vádlómmal – 25 évig űztem állóképességi sportokat anélkül, hogy a teljesítményemben kiugró csúcspontok lettek volna. Több mint ötszáz doppingteszten estem át, és sosem buktam meg – áll az Armstrong által kiadott közleményben. – Ugyanazokról a tanúkról és vádakról van most szó, amelyekről az Igazságügyi Minisztérium két év nyomozás után úgy döntött, hogy nem foglalkozik velük tovább.”
forrás: MTI