A nagyon sok jó intézkedés ellenére még nem elég rugalmas a családsegítő rendszer ahhoz, hogy minden család megtalálja a saját útját, és ne kényszerpályán haladjon - mondta a Nagycsaládosok Országos Egyesületének munkatársa az M1 aktuális csatornán pénteken.
Borsos-Szabó Ágnest a pénteki nemzetközi családnap alkalmából kérdezték. Véleménye szerint az lenne a legjobb, ha a szülők elhatározása, választása lenne, hogy hány gyermeket vállalnak, nem pedig külső tényezők határoznák ezt meg. Emellett fontos lenne, hogy tudjanak váltani, ha a család helyzete megváltozik, például egy sokáig főállású anya vissza mehessen dolgozni. A sok jó intézkedés ellenére azonban a rendszer még nem elég rugalmas ahhoz, hogy "minden család megtalálja a saját útját", és a több gyermeket vállaló családok még nem kapnak elegendő támogatást.
Szólt arról is: az önkormányzatok is sokat tehetnek a családokért; az egyesület által minden évben a népesedés világnapján, július 11-én kiosztott családbarát önkormányzat-díj odaítélésekor például figyelembe veszik a játszóterek állapotát, azt, hogy van-e bölcsőde a településen, és azt is, hogy vannak-e kifejezetten a családokat segítő szociális intézkedések.
Borsos-Szabó Ágnes szerint ugyanakkor az, hogy mennyire családbarát egy ország, inkább a közgondolkodáson, a családokhoz, gyermekekhez viszonyuláson múlik. Jó lenne, ha a mindennapokban az emberek hozzáállása tükrözné a család jelentőségét, hiszen "egy jó család olyan erőforrás, amelyből egész életünkben építkezhetünk" - mondta.
Az ENSZ 1994-ben nyilvánította május 15-ét a családok nemzetközi napjává.