A Központi Ellenőrzési Hivatalnak (Kehi) ki kell adnia a gödöllői Szent István Egyetemhez tartozó üllői Dóra major gazdálkodására vonatkozó jelentését - mondta ki a Fővárosi Törvényszék szerdán kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében. Az LMP szerint akár több száz milliós visszaélés is lehet a háttérben.
Lengyel Szilvia LMP-s országgyűlési képviselő, agrárügyekkel foglalkozó szakpolitikus azért indított a Kehi ellen adatigénylési pert, mert tavaly ősszel elutasították a jelentés kiadására irányuló kérelmét.
Az eljárásban a hivatal részben azzal érvelt, hogy azért nem nyilvános a jelentés, mert döntés-előkészítő adatokat tartalmaz, részben azzal, hogy a Kehi nem is adatkezelő, csak adatfeldolgozó, a vizsgálatot a kormány rendelte el, és a jelentéssel kapcsolatos döntést is ott hozhatják meg.
Schiffer András ügyvéd, az LMP társelnöke a felperes jogi képviselőjeként a tárgyaláson egyebek mellett azzal érvelt: a Kehi elkülönült, önálló feladat- és hatáskörrel rendelkező állami szerv, saját döntéseket hoz, amelyek egyebek mellett a jelentéseiben öltenek testet, ezért velük kapcsolatban nem lehet kizárni a nyilvánosságot döntés-előkészítésre hivatkozva.
A törvényszék a Kehi kikért jelentésének - személyiségi adatok törlésével történő - kiadását elrendelő döntéséhez fűzött szóbeli indoklásában hivatkozott a közérdekű adatok megismeréséhez és terjesztéséhez fűződő, az alaptörvényben rögzített jogra, továbbá arra, hogy a bírósági jogértelmezés során a jogszabályokat elsősorban a céljukkal és az alaptörvénnyel összhangban kell értelmezni. A jogvitában alkalmazandó jogszabály pedig fontos célként jelöli meg a közügyek átláthatóságát.
A bíróság leszögezte, hogy a Kehi adatkezelő, rendelkezik saját hatáskörrel, és amikor elkészül egy jelentése, egyúttal megszületik a döntése, amely attól, hogy esetleg más - például kormányzati - döntés alapjául is szolgálhat, önmagában még nem döntés-előkészítő anyag.
A törvényszék elsőfokú döntése nem jogerős, fellebbezés esetén a táblán folytatódhat az ügy.
Lapos Péter, az LMP agrár-szakpolitikusa az ügy hátteréről szólva az MTI-nek elmondta: a birtokukba került információk szerint a Dóra major gazdálkodásával kapcsolatban sok éve, kormányzati ciklusokon átívelően felvethető az állami vagyonnal visszaélés, akár több száz milliós hűtlen kezelés lehetősége. A 2012-ben elkészült Kehi-jelentésre éppen azért kíváncsiak, hogy pontosabb képet kapjanak a major gazdálkodásáról.