Aranyhasú mangábé (Cercocebus chrysogaster) hímek érkeznek az Egyesült Államokból a Fővárosi Állat- és Növénykertbe.
A kritikusan veszélyeztetett, Nyugat-Afrikából származó igen ritka majomfaj a világon összesen csupán tíz állatkertben található meg. Tenyésztésükben a budapesti intézmény a legsikeresebb: itt él az Európában tartott állatok majdnem 20 százaléka. Mivel az európai egyedek előbb-utóbb mind rokonságba kerültek egymással, új vérvonalra van szükség, ezért érkeznek hím majmok az amerikai San Antonió-i állatkertből Budapestre - mondta el csütörtökön Hanga Zoltán, a budapesti állatkert szóvivője az MTI-nek.
A tervek szerint több hím aranyhasú mangábé is érkezik, amelyeket "próbára bocsátanak", hogy kiderüljön, melyik a legalkalmasabb vezérhímnek a nőstényekből és fiatal majmokból álló csapat élére. Egy hím maradhat tartósan, a többit pedig más állatkertekbe szállítják. Egyelőre nem tudni, hogy pontosan mikor érkeznek az állatok Magyarországra és mikortól láthatja az új állandó lakót a közönség.
Az aranyhasú mangábé különösen ritka faj, összesen mintegy ötven példány él állatkertekben a világon. Vadon élő egyedszámuk sem ismert pontosan. Az őshonos országokban ugyanis - például a Kongói Demokratikus Köztársaságban - technikai okok miatt nehéz az állatok kutatása.
Hamarosan a közönség előtt is megnyílik a fővárosi állatkertnek az egykori Vidámpark területével kibővült része - közölte Hanga Zoltán. A Holnemvolt Parkban - amelynek nevéről a vendégek döntöttek internetes szavazás útján - részben állatokat (tevéket, flamingókat, szarvasféléket, vaddisznókat, struccokat) mutatnak be, részben itt üzemelnek majd a Vidámparktól átvett műemléki játékok. Helyet kapnak itt új látványosságok is, többek közt különböző játékok, játszótér és kalandpálya. Az új területet április utolsó hetében vehetik birtokba a látogatók.
forrás: MTI
kép: hir24.hu