A tervezettnél hamarabb teljesítették az űrben a "takarítói" feladatokat az orosz űrhajósok

A tervezettnél hamarabb, mintegy 3 és fél óra alatt teljesítette az űrsétára kiszabott "szemételtakarítói" feladatokat a Nemzetközi Űrállomás (ISS) legénységének két orosz tagja - tájékoztattak a Moszkva környéki orosz űrrepülés-irányító központban szerdán.


Makszim Szurajev, az ISS-en tartózkodó 41-es és 42-es számú legénység parancsnoka, valamint Alekszandr Szamokutyajev fedélzeti mérnök közép-európai idő szerint fél négy előtt pár perccel lépett ki a nyílt világűrbe, és 7 óra után 5 perccel visszatért az állomásra. Eredetileg hat óra hosszára tervezték a munkálatokat.
  
Az orosz űrhajósokat még a misszió kezdete előtt megbízták azokkal a szerelési feladatokkal, amelyekről Szamokutyajev űrhajós annak idején azt mondta, hogy egyfajta takarítói szerepet kaptak, ugyanis több berendezést kellett leszerelniük és eltávolítaniuk az ISS-ről.
 
 Szurajevnek és Szamokutyajevnek egy radiometrikus berendezést és két antennát kellett leszedniük a MIM-2 nevű modulról. Emellett le kellett venniük az Expose-R nevű kutatóberendezés úgynevezett monoblokkjának védőfedelét, és a Teszt nevű program keretében mintát vettek a PIRSZ nevű dokkoló egység ablakáról is. Ezenkívül lefényképezték az űrállomást, hogy a Földön dolgozó szakemberek annak állapotáról tájékozódhassak.
 
 A legénység Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó többi tagja, Jelena Szerova orosz, Alexander Gerst német, Reid Wiseman és Barry Wilmore amerikai űrhajósok az ISS-ről segítették Makszim Szurajev és Alekszandr Szamokutyajev munkáját - mondták el a Moszkva környéki Koroljov városban lévő űrrepülés-irányító központban.