Németországban több milliárd eurót lehetne megtakarítani, ha az orvosok az azonos hatóanyagú gyógyszerek közül mindig az olcsóbbat írnák fel a betegeknek az AOK betegbiztosító pénztár elemzése szerint.
forrás: MTI - kép: newsee.hu |
A 716 millió kiadott recept elemzése alapján készült tanulmány szerint az orvosok többnyire a termékszabadalmi oltalommal védett, úgynevezett innovatív készítményeket írják fel, holott számos készítménnyel kapcsolatban egyetlen kutatás sem igazolja, hogy jobb hatásfokkal gyógyítanak, mint az azonos hatóanyagú, szabadalmi oltalommal nem védett generikus készítmények, amelyek jóval olcsóbbak. Az orvosok túlságosan gyakran írnak fel úgynevezett analóg készítményeket is, amelyek csak kismértékben térnek el a korábban kifejlesztett, olcsóbb szerektől.
A Handelsblatt című üzleti lapban pénteken ismertetett jelentés szerint összesen 3,7 milliárd eurót - a teljes gyógyszerkassza nagyjából 10 százalékának megfelelő összeget - lehetne megtakarítani, ha az orvosok az olcsóbb gyógyszereket választanák.
Az ambuláns betegellátás gyógyszerköltségeinek alakulását 1985 óta vizsgálják a receptek elemzésével Németországban, az idei így a 29. AVR. A tanulmány készítői szerint Európában ez az egyetlen független, átfogó és hosszú távú elemzés a receptírási gyakorlatról.