Az első számú csapatot Fjodor Jurcsihin orosz, Luca Parmitano olasz és Karen Nyberg amerikai űrhajós alkotja. A tervek szerint május 29-én indulnak Bajkonurról az űrállomásra egy Szojuz-TMA-09M jelzésű űrhajóval.
Fjodor Jurcsihin, a tapasztalt mérnök-űrhajós 1959-ben született, 1977-ben választották be az orosz Energia űripari vállalat kísérleti űrprogramjában résztvevők közé. Első alkalommal 2002-ben az Atlantisz amerikai űrsiklóval járt az űrben, majd 2007 áprilisától októberig a Nemzetközi Űrállomás parancsnokaként teljesített szolgálatot. Ezalatt három alkalommal hajtott végre űrsétát. Utoljára 2010-ben dolgozott a Nemzetközi Űrállomáson.
Luca Parmitano 47 éves olasz űrhajós berepülő pilótaként szolgált az olasz légierőnél. 2009 májusában került az Európai Űrügynökség űrhajósainak keretébe. Első űrutazására készül.
Az 1979-es születésű Karen Nyberget 2000-ben választották ki űrhajósjelöltnek az Egyesült Államokban. A mérnök-űrhajós 2008 májusában kéthetes misszión vett részt a Nemzetközi Űrállomáson, amelyre a Discovery amerikai űrsiklón repült.
A szakmai bizottság döntése alapján az orosz-olasz-amerikai legénységet szükség esetén egy orosz-amerikai-japán hármas váltja fel: Mihail Tyurin, Richard Mastraccio és Koiti Vakata űrhajósok.
A Nemzetközi Űrállomáson jelenleg hatfős legénység dolgozik: Chris Hadfield, Tom Marshburn és Chris Cassidy amerikai, valamint Roman Romanyenko, Pavel Vinogradov és Alekszander Misurkin orosz űrhajósok.
A NASA április végén minden eddiginél drágább szerződést kötött Oroszországgal amerikai és európai asztronautáknak a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) történő szállításáról.
2011 júliusában végleg leállították az amerikai űrrepülőgép-programot, ezért jelenleg csak az orosz Szojuz űrhajókkal lehet megoldani a Nemzetközi Űrállomás személyzetének váltását.
forrás: MTI
kép: sikerado.hu
(illusztáció)
kép: sikerado.hu
(illusztáció)