Chelsea nyerte meg az EL-döntőt

A Chelsea nyerte a labdarúgó Európa Ligát, mivel szerdán az amszterdami döntőben Branislav Ivanovic 93. percben szerzett góljával 2-1-re legyőzte a Benfica csapatát.
A londoni együttes története során először diadalmaskodott a második számú európai kupasorozatban, egy évvel azután, hogy megnyerte a Bajnokok Ligáját. Mivel korábban az azóta már megszűnt Kupagyőztesek Európa Kupájában is győzött, a labdarúgás történetének negyedik olyan csapata lett, amely mindhárom kontinentális kupatrófeát megszerezte, s az első, amely a BL-siker utáni esztendőben nyert az Európa Ligában.

A portugál Benfica sorozatban hetedik európai kupafináléját bukta el, legutóbb 1962-ben, a Guttmann Béla által edzett gárda győzött, mégpedig a BL jogelődjének számító Bajnokcsapatok Európa Kupájában (BEK).
Az első félidő első felében némi meglepetésre az előzetesen esélytelenebbnek tartott Benfica rohamozott nagy lendülettel. A Chelsea kapuja az első húsz percben több alkalommal is veszélyben forgott, az angolok csak elvétve jutottak el portugál riválisuk 16-osáig. A londoni gárda a szünet előtt tért igazán magához, a 38. percben a csapatkapitány Frank Lampard távoli lövését azonban Artur kapus hatalmas bravúrral hárította. A játékrész hajrájában aztán újabb lehetőségek adódtak a Benfica előtt, a szünetre azonban 0-0-s állással vonultak a csapatok.
Portugál góllal indult a második félidő, de a holland játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot.
Az első érvényes találat a 60. percben született: Cech kapus hosszú kidobása után Mata remekül ugratta ki Torrest, a világ-, és Európa-bajnok spanyol csatár pedig lerázta magáról védőjét, majd kicselezte a kimozduló Arturt, s bár kissé kisodródott jobbra, nem okozott számára gondot, hogy az üres kapuba gurítson (1-0).
Nem kellett sokat várni a portugál egyenlítésre, miután a 68. percben egy középre ívelésnél Azpilicueta ért hozzá a labdához kézzel a 16-oson belül, a megítélt tizenegyest pedigCardozo váltotta gólra (1-1).
Már mindenki a hosszabbítást várta, amikor a 93. percben szöglethez jutott a Chelsea. A sarokrúgást Mata végezte el, s a középre érkező labdáját a teljesen üresen maradt Ivanovichét méterről a bal sarokba fejelte (2-1).
Európa Liga-döntő:
Chelsea (angol)-Benfica (portugál) 2-1 (0-0)
Amszterdam, 51 800 néző, v.: Björn Kuipers (holland)
gólszerzők: Torres (60.), Ivanovic (93.), illetve Cardozo (68., 11-esből)
sárga lap: Oscar (14.), illetve Garay (45.), Luisao (62.)
Chelsea: Petr Cech - Cesar Azpilicueta, Gary Cahill, Branislav Ivanovic, Ashley Cole - David Luiz, Frank Lampard - Ramires, Juan Mata, Oscar - Fernando Torres
Benfica: Artur - Andre Almeida, Luisao, Ezequiel Garay (Jardel, 78.), Melgarejo (Ola John, 66.) - Enzo Perez, Nemanja Matic, Rodrigo (Lima, 66.) - Nicolas Gaitan, Eduardo Salvio - Oscar Cardozo

1972: Tottenham Hotspur (angol)-Wolverhampton Wanderers (angol) 2-1, 1-1
1973: FC Liverpool (angol)-Borussia Mönchengladbach (német) 3-0, 0-2 1974: Feyenoord (holland)-Tottenham Hotspur 2-2, 2-0
1975: Borussia Mönchengladbach-Twente (holland) 0-0, 5-1
1976: FC Liverpool-FC Bruges (belga) 3-2, 1-1
1977: Juventus-Athletic Bilbao (spanyol) 1-0, 1-2
1978: PSV Eindhoven (holland)-Bastia (francia) 0-0, 3-0
1979: Borussia Mönchengladbach-Crvena zvezda (jugoszláv) 1-1, 1-0
1980: Eintracht Frankfurt (német)-Borussia Mönchengladbach 2-3, 1-0
1981: Ipswich Town (angol)-AZ Alkmaar (holland) 3-0, 2-4
1982: IFK Göteborg (svéd)-Hamburger SV (német) 1-0, 3-0