Kevesebb a regisztrált álláskereső tavaly júliushoz képest

Idén július végén mintegy 527 ezer álláskeresőt tartottak nyilván Magyarországon, így az előző év azonos időszakához képest csaknem 27 ezerrel kevesebben voltak munka nélkül - derül ki a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) honlapján található legfrissebb munkaerő-piaci statisztikából.

A foglalkoztatók az illetékes kirendeltségeken júliusban összesen csaknem 38 ezer munkaerőigényt jelentettek be. Ez az előző hónaphoz képest 13,4 százalékos növekedés, míg az előző év júliusához képest 8,9 százalékos csökkenés.
A legnagyobb emelkedés - mind havi, mind pedig éves összevetésben - Budapesten figyelhető meg, köszönhetően a támogatott állások bővülésének.

Júliusban a támogatott állások - ennek nagy része közmunka - aránya 69,5 százalékot, a nem támogatott állásoké pedig 30,5 százalékot tett ki az NMH összesítése szerint.

Az újonnan bejelentett nem támogatott álláshelyek száma júliusban csökkent, számuk 11.600 volt. Ez júniushoz képest 15,6 százalékos, éves távlatban pedig 16,3 százalékos csökkenés.

Júniushoz képest jelentősen, 33,5 százalékkal nőtt ugyanakkor az újonnan bejelentett támogatott állások száma, míg az előző év azonos időszakához képest 5,2 százalékkal csökkent.

A támogatott álláslehetőségek közel 70 százaléka teljes munkaidejű foglalkoztatásra vonatkozott, a nem támogatott állásoknál ez az arány több mint 90 százalék volt. Foglalkozások szerint a legtöbb nem támogatott munkaerőigényt mechanikaigép összeszerelő, valamint egyéb, máshová nem sorolható egyszerű szolgáltatási és szállítási, tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr, bolti eladó szakmákban kínálták a foglalkoztatók júliusban.

A támogatott állásoknál egyszerű, szakképzettséget nem igénylő szakmákban érkezett a legtöbb bejelentés.

A hónap folyamán összesen 72.800 állás állt rendelkezésre a közvetítéshez, ebből a 20.-i zárónapon 35 ezer állás maradt betöltetlen.

Június végén 527.600 álláskeresőt tartottak nyilván, amely az előző hónaphoz képest enyhe, 0,6 százalékos emelkedést jelent, míg az előző év azonos időszakához képest 4,8 százalékos visszaesés volt. Az álláskeresők száma a február óta tartó csökkenő trend után fordult ismét emelkedésbe, amelyben jelentős szerepet játszik a középiskolai, illetve az egyetemi, főiskolai tanév vége. Az NMH hozzáfűzi: szezonális jelenség, hogy az iskolaév végeztével megjelennek a munkaügyi központokban a pályakezdő fiatalok: a nyilvántartásba belépő pályakezdők száma csaknem 56 százalékkal, míg a nem pályakezdő álláskereső száma csak 7,8 százalékkal nőtt egy hónap alatt.

A legtöbb álláskeresőt továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye munkaügyi kirendeltségei tartják nyilván.

Az egy évnél hosszabb ideje nyilvántartott álláskeresők száma 142.800 volt, amely az előző hónaphoz képest 3,8 százalékkal nőtt, míg az előző év azonos hónapjához képest 4,1 százalékkal csökkent. Összességében az álláskeresők több mint 27 százaléka keresett egy évnél régebben állást, az átlagos regisztrációs idő pedig 342 nap volt.

Júliusban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 11,9, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 7,9 százalék volt. Az előző év azonos időszakához képest a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított mutató értéke 0,6 százalékponttal, a munkavállalási korú népességhez viszonyított relatív mutató értéke 0,4 százalékponttal volt alacsonyabb júliusban.
forrás: MTI