Az angol és a dél-koreai diákok a legboldogtalanabbak egy négy kontinens 15 országára kiterjedő felmérés szerdán közölt eredménye szerint.
A Yorki Egyetem és a The Children's Society nevű brit civil szervezet Angliára, Németországra, Norvégiára, Dél-Koreára, Lengyelországra, Észtországra, Spanyolországra, Törökországra, Romániára, Algériára, Dél-Afrikára, Izraelre, Etiópiára, Kolumbiára és Nepálra kiterjedő kutatása 53 ezer 10 és 12 év közötti iskolás gyerek megkérdezésével készült.
A vizsgálatból kiderült, hogy az angol gyerekeknél csak a dél-koreaiak boldogtalanabbak. A két jóléti államot a világ legszegényebb országai közül is megelőzte néhány, például Nepál és Etiópia. A rangsor élére Románia és Kolumbia került. Romániában százból egy, míg Angliában százból 14 mondta azt, hogy boldogtalan.
Angliában a gyerekek 38 százaléka vallott arról, hogy a bántalmazták már az iskolában, 50 százalékuk pedig kirekesztve érzi magát. Az angol gyerekek még a dél-koreaiaknál is kevesebb önbizalommal rendelkeznek és a lányoknak különösen rossz a testképük - derült ki a kutatásból.
Az iskolai zaklatás egyre súlyosabb Nagy-Britanniában, a The Children's Society vezetője, Matthew Reed megdöbbentőnek nevezte, hogy gyerekek ezrei szenvednek fizikai vagy érzelmi bántalmazástól. "Az iskolának menedéknek kellene lennie, nem csatatérnek" - fogalmazott.
A jelenséggel a brit kormány is foglalkozik, az oktatási minisztérium szóvivője elmondta, hogy hétmillió fontot fordítanak az iskolák támogatására a zaklatás elleni harcban, emellett szorgalmazzák a tanácsadói szolgálat kiterjesztését, a tanárok mentális egészséggel kapcsolatos továbbképzését, valamint az egészségügyi hatóságok és az iskolák közötti szorosabb együttműködést.
Az iskolai zaklatás áldozatainak ügyét II. Erzsébet királynő unokája, Vilmos herceg és neje, Katalin hercegnő is felkarolta. Jótékonysági munkájuk keretében mindketten komolyan foglalkoznak a problémával, különösen azért, mert iskolás korában Katalint is zaklatták társai.