A tárcavezető az RMC rádióban elmondta, hogy létezik egy olyan rendelkezés, amely alapján a hibás címkézés miatt kivont termékek adományként használhatók. "Ezt követően az egyesülteknek kell dönteniük arról, hogy elfogadják-e az adományt" - tette hozzá.
Franciaországban jelenleg két, egy igazságügyi és egy egészségügyi eljárás folyik a délnyugat-franciaországi Castelnaudaryban működő Spanghero cég ellen, amely miatt a feltételezhető gazdasági csalás körüli botrány kirobbant Európában. A feldolgozó cég Romániából importált lóhúst, és azt marhahúsként adta tovább olyan vállalatoknak, amelyek készételeket és mélyhűtött termékeket forgalmazó márkáknak, egyebek mellett a Findusnak, a Fleury Michonnak, a Carrefournak, a Picard-nak és az Ikeának állított elő marhahúsos ételkészítményeket. A botrány miatt tucatnyi európai országban vontak ki a forgalomból ételeket, köztük Magyarországon is.
A fogyasztóvédelmi miniszter elismerte, hogy egy ilyen adomány viszonylag sokba kerülhet a karitatív szervezeteknek, a mélyhűtött termékek ugyanis csak hűtőkocsiban szállíthatók. "Megértjük, ha az egyesületeket visszautasítják (az ajánlatot) - tette hozzá.
Philippe Pauze, a fagyasztott termékeket forgalmazó Picard elnök-vezérigazgatója egyébként csütörtökön azt mondta, hogy további csalások leleplezése várható. A miniszter is jelezte, hogy miután az ellenőrzéseket a teljes élelmiszeriparra kiterjesztették, nem kizárt, hogy újabb, elvileg marhahúsos termékekről derül ki, hogy előállításukhoz lóhúst használtak.
Hamon megerősítette, hogy az élelmiszeripari gazdasági csalások elkövetői elleni szankciók szigorítására törvénytervezetet készít elő a tárca, amelyet áprilisban terjeszt a parlament elé. Eszerint a jelenlegi pénzbüntetések összegének tízszeresre emelése várható.
forrás: MTI