Az UEFA szakbizottságaiban már a konkrét megvalósításon is dolgoznak, ezen háttérmunkáról pedig az első konkrétumok is napvilágot láttak - amelyek magyar szempontból nem biztos, hogy kedvezőek. Igaz jelenleg Budapestnek még a minimális követelményeknek eleget tevő stadionja sincsen, így az esetleges kandiációról korai is lenne beszélni. Igaz a jelenleg még tervezési fázisban lévő új nemzeti stadionunk alkalmas lesz majd Eb-mérkőzések rendezésére.
Az elképzelés alapján első körben európai nagyvárosok jöhettek csak szóba rendezőként, és az UEFA-tervezet irányelvei is abba az irányba mutathatnak, hogy az európai labdarúgás irányító testülete a nagy felvevő piaccal rendelkező metropoliszokra építi az új Eb-stratégiát. Erre utalhat az a tény, hogy a pán-európai Európa-bajnokság rendezésére állítólag csak olyan városok pályázhatnak majd, amelyek legalább két nemzetközi repülőtérrel rendelkeznek.
A komoly "infrastruktúrális-szűrőn" sok város fennakadhat, de az eddig is a rendezésre esélyesnek gondolt városok (London, Berlin, Isztambul, Madrid, Róma) persze még versenyben maradnak. Más kérdés, hogy a tényleges feltételek még nem nyilvánosak, így azt sem lehet tudni, hogy Budapest mondjuk Pozsonyt vagy éppen a bécsi repülőteret mennyire sütheti el "sajátjaként" egy pályázat esetében.
Az MLSZ sajtóosztályán a hatharom.hu megkeresésére annyit mondtak, hogy egyelőre ők is várják a hivatalos pályázati anyagot, és a repülőterekkel kapcsolatos kérdéskört a tényleges kiírás alapján fogják majd elemezni. Annyi bizonyos, hogy az UEFA korábban annyit írt elő, hogy a kiemelt labdarúgó eseményeket rendező városnak 100 km-es körzetben rendelkeznie kell nemzetközi repülőtérrel - ezt Budapest jelenleg is maximálisan kielégíti.
A kiszivárgott hírek szerint azonban az UEFA szakbizottsága nem csak a "nagyokat" akarja helyzetbe hozni, a tervezet két olyan várost is beengedhet a rendezésbe, amelyek csak 30.000 nézős stadionnal rendelkeznek (ez a tény erősítheti az esetleges magyar Eb-rendezési elképzeléseket), a többi tíz helyszínnek ugyanakkor legalább 50.000 néző befogadására alkalmas létesítményt kell felmutatnia. A negyeddöntőktől kezdve ráadásul már 60.000-re nő a nézőtéri igény, amely város pedig a két elődöntőt és a döntőt akarja megrendezni - a torna végső szakaszát egy csokorban, egy helyszínen akarja az UEFA lebonyolítani -, legalább 70.000-es stadionnal kell rendelkeznie. Fontos megjegyezni, hogy az UEFA 53 tagországa közül jelenleg mindössze 21 rendelkezik legalább ötvenezer nézőt befogadó stadionnal. A szövetség jelenlegi elképzelése szerint a lebonyolítási terveket és a pályázati kritériumokat az UEFA Végrehajtó Bizottságának március 28-ai döntésén véglegesíthetik.
A következő labdarúgó Európa-bajnokságot Franciaország rendezheti meg 2016-ban, ahol a korábbi 16 helyett már 24 csapat vehet részt.
forrás: hatharom.hu