NFL: Kiesett a Giants, égett a Texans

A tengerentúli profi amerikaifutball-liga (NFL) alapszakaszának az utolsó játékhetén a New York Giants ugyan nyert, de nem jutott be a rájátszásba.

Az Atlanta Falcons (13-3) a Tampa Bay Buccaneers (7-9) együttesét látta vendégül az előző játéknapon. Az első negyedben 3-3-ra végeztek a csapatok, majd a második játékrészben a Bucs 10 pontos előnyre tett szert. A harmadik 15 percben a vendégek két egységgel növelni tudták az előnyüket. Az utolsó negyedet 7 ponttal a Falcons nyerte meg, de a találkozó a Buccaneers 22-17-es sikerével ért véget. Az Atlanta a hazai veretlenség mellett két fontos védőjátékosát is elveszítette. Az első negyedben Dunta Robinson (cornerback) fejsérülés, míg az utolsó játékrészben John Abraham (defensive end) bokasérülés miatt hagyta el a pályát. Mivel a Falcons megnyerte az NFC Főcsoportját, így a rájátszás első fordulójában nem lép pályára, nem mellesleg az egész playoff-ban otthon játszhat.

NFL
17.  játékhét
 Atlanta Falcons – Tampa Bay Buccaneers
17-22 (3-3, 0-10, 7-9, 7-0)
Matt Ryan 44/28, 238 passzolt yard, 1 Touchdown átadás Josh Freeman 35/19, 222 passzolt yard, 1 Touchdown átadás, 1 Interception
Michael Turner 18 futott yard, 1 Touchdown Doug Martin 142 futott yard, 1 Touchdown
Julio Jones 56 elkapott yard Mike Williams 65 elkapott yard, 1 Touchdown
Sean Weatherspoon 8 szerelés Mason Foster 12 szerelés
A Buffalo Bills (6-10) és a New York Jets (6-10) egymás ellen zárta a pocsék idényüket. Az első negyedben a Bills 4 pontos előnyre tett szert. Bryan Scott (Buffalo) egy 20 yardos interception visszahordásból szerzett touchdownt. A második felvonásban a hazaiak 1 egységgel tovább növelték az előnyüket, pedig a Jets Nick Folk két mezőnygóljával megfordította az eredményt, majd a játékrész végén Ryan Fitzpatrick egy 66 yardos TD passzt adott C.J. Spiller-nek. A harmadik 15 percben egyik alakulat sem szerzett pontokat. Az utolsó negyedben a Bills két hatpontossal és Rian Lindel extrapontjaival biztosította be a győzelmét. Egyes hírek szerint a Jets és a Bills is megszabadul a kezdőirányítójától, azaz Mark Sanchez és Ryan Fitzpatrick is új csapatot kereshet majd magának.
NFL
Buffalo Bills – New York Jets
28-9 (7-3, 7-6, 0-0, 14-0)
Ryan Fitzpatrick 26/12, 225 passzolt yard, 1 Touchdown átadás Mark Sanchez 35/17, 205 passzolt yard, 1 Interception
C.J. Spiller 59 futott yard Shonn Greene 74 futott yard
Stevie Johnson 111 elkapott yard Jeremy Kerley 88 elkapott yard
Spencer Johnson 3 szerelés, 1 sack, 1 forced fumble Bart Scott 6 szerelés
A Cincinnati Bengals (10-6) az AFC Északi csoportjának a győztesét, azaz a Baltimore Ravenst (10-6) látta vendégül. A csoportrangadót remekül kezdte a marylandi alakulat, ugyanis az első felvonást 7-0-ra nyerte meg. A második játékrészben a Bengals Marvin Jones elkapott touchdown-jával kiegyenlített. A harmadik 15 percben a Cincinnati Josh Brown mezőnygóljaival átvette a vezetést. A negyedik negyed elején a Ravens Tyrod Taylor futott TD-jével megfordította az eredményt. A Bengals egy mezőnygóllal és egy Carlos Dunlap-féle interception visszahordásból szerzett hatpontossal válaszolt a vendégek pontjaira. Az utolsó előtti percben a Baltimore Justin Tucker 49 yardos field goaljával közelebb férkőzött a hazaiakhoz, de a Bengals 23-17-re megnyerte a találkozót. A rájátszásban mindkét csapattal találkozunk majd. Érdekesség, hogy a győztes csapatban Andy Dalton nem játszotta végig a mérkőzést, míg A.J. Green egy percet sem töltött a pályán.
NFL
 Cincinnati Bengals – Baltimore Ravens
23-17 (0-7, 7-0, 6-0, 10-10)
Andy Dalton 15/10, 78 passzolt yard, 1 Touchdown átadás Joe Flacco 25/15, 149 passzolt yard, 1 Interception
Brian Leonard 34 futott yard Bernard Pierce 89 futott yard
Marvin Jones 45 elkapott yard, 1 Touchdown Ed Dickson 64 elkapott yard
Vontaze Burfict 18 szerelés Ma'ake Kemoeatu 4 szerelés, 1 sack
A Chicago Bears (10-6) számára létfontosságú volt a Detroit Lions (4-12) elleni mérkőzés. Az illinoisi alakulatnak nyernie kellett ahhoz, hogy életben tartsa a rájátszásról szőtt álmait. Az első negyedet 10-3-ra nyerte meg a Bears. Érdekesség, hogy Jay Cutler-nek volt egy 60 yardos touchdown passza Earl Bennett-nek. A második játékrészben a Chicago 3 egységgel tovább növelte a két csapat közti különbséget. Az utolsó két negyedet 14-6-ra nyerte meg a Lions, ennek ellenére a Bears 26-24-re győzedelmeskedett a detroiti alakulat otthonában. Matthew Stafford-nak (Lions) a 2012-es szezonban 727 passzkísérlete volt, ezzel megdöntötte Drew Bledsoe 1994-ben felállított NFL rekordját (691). Calvin Johnson (Lions) a mostani idényt 1,964 elkapott yarddal zárta, amely szintén liga csúcs. Érdekesség, hogy ”Megatron” már a múlt héten megdöntötte Jerry Rice rekordját.
NFL
 Detroit Lions – Chicago Bears
24-26 (3-10, 7-10, 7-3, 7-3)
Matthew Stafford 42/24, 272 passzolt yard, 3 Touchdown átadás, 1 Interception Jay Cutler 3/18, 257 passzolt yard, 1 Touchdown átadás
Mikel Leshoure 57 futott yard Matt Forte 103 futott yard, 1 Touchdown
Calvin Johnson 72 elkapott yard Earl Bennett 109 elkapott yard, 1 Touchdown
Ron Bartell 9 szerelés Israel Idonije 4 szerelés, 1 sack, 1 forced fumble
A Tennessee Titans (6-10) a Jacksonville Jaguars (2-14) ellen zárta a 2012-es szezont. Az első negyedben 7-7-re végezett a két csapat. A második felvonásban a Jaguars Justin Blackmon elkapott touchdown-jával megszerezte a vezetést. A Titans Zach Brown 79 yardos interception és Darius Reynaud 69 yardos punt visszahordásból szerzett hatpontosaival válaszolt a vendégek egységeire. A harmadik negyedben Reynaud és Brown megismételték a második játékrészben nyújtott teljesítményüket. A punt visszahordás ezúttal 81, míg az interception visszahordás 30 yardos volt. A negyedik felvonást 6-3-ra nyerte meg a Jaguars, de a mérkőzés a Titans 38-20-as sikerét hozta. Érdekesség, hogy a Jacksonville egy blokkolt punt utáni visszahordásból szerezte a pontjait.
NFL
Tennessee Titans – Jacksonville Jaguars
38-20 (7-7, 14-7, 14-0, 3-6)
Jake Locker 15/9, 152 passzolt yard Chad Henne 41/25, 298 passzolt yard, 2 Touchdown átadás, 3 Interception
Chris Johnson 56 futott yard, 1 Touchdown Keith Toston 74 futott yard
Lavelle Hawkins 42 elkapott yard Marcedes Lewis 103 elkapott yard
Akeem Ayers 8 szerelés, 1 sack, 1 forced fumble Paul Posluszny 10 szerelés, 2 sack
Az Indianapolis Colts (11-5) vezetőedzője, Chuck Pagano győzelemmel tért vissza a csapat kispadjára. A trénernél szeptemberben diagnosztizáltak leukémiát. A Colts csoport riválisát, a Houston Texans-t (12-4) ütötte ki. Az összecsapást 28-16-ra nyerte meg az Indianapolis, amely wild carddal jutott be a rájátszásba, pedig az előző szezonban a liga legrosszabb csapata volt. Érdekesség, hogy a találkozón Deji Karim egy 101 yardos kickoff visszahordás után szerzett touchdownt. Nos, J.J. Watt (Texans) egy sacket sem jegyezett a mérkőzésen, így nem döntötte meg Michael Strahan egy szezonban elért legtöbb sack rekordját (22.5). A houstoni csapat legjobb elkapója, Andre Johnson pályafutása harmadik olyan alapszakaszát teljesítette, amelyet több mint 1,500 elkapott yarddal zárt. Johnsonon kívül csak Marvin Harrison (3) és Jerry Rice (4) volt képes erre.
NFL
 Indianapolis Colts – Houston Texans
28-16 (7-3, 7-3, 7-10, 7-0)
Andrew Luck 28/14, 191 passzolt yard, 2 Touchdown átadás Matt Schaub 36/24, 275 passzolt yard, 2  Interception
Vick Ballard 78 futott yard, 1 Touchdown Arian Foster 96 futott yard, 1 Touchdown
T.Y. Hilton 111 elkapott yard, 1 Touchdown Andre Johnson 141 elkapott yard
Vontae Davis 5 szerelés, 2 Interception Antonio Smith 4 szerelés, 1 sack
A New Orleans Saints (7-9) számára úgy ért véget a szezon, ahogyan elkezdődött, azaz vereséggel. A ”Szentek” hazai pályán kaptak ki a Carolina Panthers-től. Az első negyedet követően 3-0-ra vezetett a Panthers. A második felvonás után a Saints-nél volt az előny (17-13). Az utolsó két negyedet megnyerte a Panthers, így 44-38-ra győzedelmeskedett a Mercedes-Benz Superdomeban. Nos, a pocsék szezon ellenére a Saints támadósora 7,042 yardot haladt előre, ezzel Drew Breesék megdöntötték a Baltimore Colts 1981-ben felállított NFL rekordját (6,793 yard). Brees lett a liga történelmének az első olyan irányítója, aki három szezonban is több mint 5,000 yardot passzolt. Szintén Brees lett az első olyan QB az NFL történelmében, aki egymás után két szezont is 40+ touchdown passzal zárt.
NFL
 New Orleans Saints – Carolina Panthers
38-44 (0-3, 17-10, 7-14, 14-17)
Drew Brees 43/29, 396 passzolt yard, 4 Touchdown átadás, 1 Interception Cam Newton 33/16, 248 passzolt yard, 1 Interception
Mark Ingram 39 futott yard DeAngelo Williams 210 futott yard, 2 Touchdown
Jimmy Graham 115 elkapott yard, 1 Touchdown Steve Smith 73 elkapott yard
Jonathan Vilma 8 szerelés, 1 Interception Luke Kuechly 13 szerelés
A New York Giants (9-7) a Philadelphia Eagles (4-12) ellen játszott az utolsó játékhéten. Eli Manning már az első negyedben három touchdown passzt adott, így a Giants 21-0-ra vezetett. A második felvonásban a címvédő 7 egységgel növelni tudta az előnyét. A nagyszünet utáni első játékrészben egyik alakulat sem szerzett pontokat. Az utolsó negyedet Henry Hynoski elkapott touchdown-jával a Giants nyerte meg, így Manningék 42-7-re győzték le a csoport riválisukat. A hazaiak irányítója 5 TD passzt adott a mérkőzésen, ez kettővel kevesebb, mint Y.A. Tittle franchise rekordja. A Giants ugyan megnyerte a találkozót, de a Chicago Bears sikere miatt lemarad a rájátszásról. Az utolsó csapat, amely címvédőként nem tudta beverekedni magát a rájátszásba, az a Pittsburgh Steelers volt, még a 2009-es idényben.
NFL
 New York Giants – Philadelphia Eagles
42-7 (21-0, 14-7, 0-0, 7-0)
Eli Manning 21/13, 208 passzolt yard, 5 Touchdown átadás Michael Vick 35/19, 197 passzolt yard, 1 Touchdown átadás, 1 Interception
Ahmad Bradshaw 107 futott yard, 1 Touchdown LeSean McCoy 45 futott yard
Rueben Randle 58 elkapott yard, 2 Touchdown LeSean McCoy 61 elkapott yard
Stevie Brownv 6 szerelés, 1 Interception Colt Anderson 10 szerelés
A Pittsburgh Steelers (8-8) a Cleveland Browns-t (5-11) látta vendégül. Az ohiói alakulatban nem Brandon Weeden irányított, hanem Thaddeus Lewis. Az első negyedben egyik alakulat sem szerzett pontokat. A második játékrészt 10-3-ra nyerte meg a pennsylvaniai együttes. A harmadik 15 percben döntetlenre végzett a két csapat. A 24-10-es végeredményt az egykori NY Giants játékos, Plaxico Burress állította be. A Steelers a 2009-es szezon után marad le ismét a rájátszásról. Fontos megemlíteni, hogy hétfőn a Browns tulajdonosa, Jimmy Haslam Pat Shurmur vezetőedzőt és Tom Heckert igazgatót is elbocsátja majd. Egyes hírek szerint Chip Kelly (az Oregon Egyetem trénere) és Bill O'Brien (a Penn State mestere) kettőséből kerülhet ki a Browns új főedzője.
NFL
 Pittsburgh Steelers – Cleveland Browns
24-10 (0-0, 10-3, 7-7, 7-0)
Ben Roethlisberger 23/15, 134 passzolt yard, 3 Touchdown átadás Thaddeus Lewis 32/22, 204 passzolt yard, 1 Touchdown átadás, 1 Interception
Jonathan Dwyer 52 futott yard Brandon Jackson 54 futott yard
Plaxico Burress 24 elkapott yard, 1 Touchdown Benjamin Watson 64 elkapott yard
Lawrence Timmons 6 szerelés, 2 sack, 1 forced fumble Jabaal Sheard 5 szerelés, 2 sack
A Denver Broncos (13-3) a várakozásoknak megfelelően kiütötte a Kansas City Chiefs-t (2-14). A coloradói együttes az első két negyedben 21 pontot szerzett és csak 3-at kapott. Érdekesség, hogy a második felvonásban Peyton Manning két touchdown passzt adott Eric Decker-nek. A harmadik 15 percben a Broncos 14 egységgel tovább növelte a két csapat közti különbséget. A 38-3-as végeredményt az utolsó felvonásban Matt Prater állította be. A rúgó 42 yardról értékesítette a mezőnygól kísérletét. Mivel a Texans vereséget szenvedett, így a Broncos nyerte meg az AFC Főcsoportját, azaz a rájátszásban végig hazai pályán játszhat. Peyton Manning kilencedik alkalommal dobott legalább 300 yardot ebben az idényben, ez franchise rekord, nem mellesleg ez volt a karrierje 73. olyan összecsapása amelyen 3, vagy több touchdown passzt adott, ezzel megdöntötte Brett Favre NFL csúcsát (72). A 2013-as drafton a Chiefs választhat, majd elsőként!
NFL
 Denver Broncos – Kansas City Chiefs
38-3 (7-0, 14-3, 14-0, 3-0)
Peyton Manning 29/23, 304 passzolt yard, 3 Touchdown átadás Brady Quinn 16/7, 49 passzolt yard
Lance Ball 66 futott yard, 1 Touchdown Jamaal Charles 53 futott yard
Demaryius Thomas 122 elkapott yard, 1 Touchdown Tony Moeaki 21 elkapott yard
Rahim Moore 8 szerelés, 1 sack Derrick Johnson 6 szerelés, 1 forced fumble
A Minnesota Vikings (10-6) számára a képlet igen egyszerű volt. Ha legyőzi hazai pályán a Green Bay Packers-t (11-5), akkor bejut a rájátszásba. Nos, az első negyedben a Vikings 10 pontot vert a Packers-re. A második játékrészben a Minnesota és a Green Bay is 10-10 egységet szerzett. A harmadik felvonásban a ”Sajtfejűek” 7 ponttal közelebb férkőztek a hazaiakhoz. Az utolsó negyed végén kiegyenlített a Packers, de a Vikings-nak még maradt ideje egy támadásra. Adrian Peterson futásaival a hazaiak eljutottak egy remek mezőnygól pozícióig, így következhetett Blair Walsh, aki 29 yardról nem hibázott, vagyis a Vikings 37-34-re legyőzte a Green Bay-t és bejutott a rájátszásba. Érdekesség, hogy Peterson csak 9 yarddal maradt el Eric Dickerson NFL rekordjától (2,105 yard)!
NFL
 Minnesota Vikings – Green Bay Packers
37-34 (10-0, 10-10, 7-14, 10-10)
Christian Ponder 28/16, 234 passzolt yard, 3 Touchdown átadás Aaron Rodgers 40/28, 365 passzolt yard, 4 Touchdown átadás
Adrian Peterson 199 futott yard, 1 Touchdown DuJuan Harris 70 futott yard
Jarius Wright 90 elkapott yard, 1 Touchdown Greg Jennings 120 elkapott yard, 2 Touchdown
Everson Griffen 4 szerelés, 3 sack Morgan Burnett 7 szerelés
A New England Patriots (12-4) magabiztos játékkal fektette két vállra a Miami Dolphins-t (7-9). Az első félidő után a Pats 21-0-ra vezetett. A harmadik 15 percben egyik alakulat sem szerzett pontokat, majd a negyedik negyedben a visszatérő Rob Gronkowski kialakította a 28-0-s végeredményt. A ”Hazafiak” védelme utoljára 2009. október 18-án tartott egy csapatot nulla ponton, akkor a New England 59-0-ra verte meg a Tennessee Titans-t. Érdekesség, hogy Tom Brady sorozatban a 48. mérkőzésén adott legalább egy touchdown passzt. Fontos megemlíteni, hogy a Brady vezette támadósor az alapszakaszban 444 first downt ért el, ezzel megdöntötte a New Orleans Saints NFL rekordját (2011-es szezon, 416). A Patriots a Texans indianapolisi veresége miatt a második helyet szerezte meg az AFC-ben, így az első fordulóban nem lép pályára.
NFL
 New England Patriots – Miami Dolphins
28-0 (7-0, 14-0, 0-0, 7-0)
Tom Brady 36/22, 284 passzolt yard, 2 Touchdown átadás Ryan Tannehill 35/20, 235 passzolt yard, 1 Interception
Stevan Ridley 74 futott yard, 2 Touchdown Reggie Bush 26 futott yard
Wes Welker 94 elkapott yard, 1 Touchdown Brian Hartline 69 elkapott yard
Justin Francis 3 szerelés, 3 sack Karlos Dansby 13 szerelés
A San Diego Chargers (7-9) és az Oakland Raiders (4-12) mérkőzésén két hihetetlenül csalódott együttes mérte össze az erejét. Az első 15 percet 10-0-ra nyerte meg a Chargers. A második játékrészben döntetlenre végzett egymással a két csapat. A harmadik felvonásban a San Diego Danario Alexander touchdown-jával tovább növelte az előnyét. A negyedik negyedben a Raiders-ből Terrelle Pryor és Denarius Moore is TD-ét szerzett, ennek ellenére a Chargers 24-21-re megnyerte az összecsapást. Norv Turner a győztes csapat főedzője a mérkőzés után kijelentette, hogy a Chargers a 2013-as szezont már egy új trénerrel fogja elkezdeni. A főedző mellett a csapat vezérigazgatója, A.J. Smith is a kirúgás sorsára jut.
NFL
 San Diego Chargers – Oakland Raiders
24-21 (10-0, 7-7, 7-0, 0-14)
Philip Rivers 17/13, 151 passzolt yard, 2 Touchdown átadás Terrelle Pryor 28/13, 150 passzolt yard, 2 Touchdown átadás, 1 Interception
Jackie Battle 37 futott yard Terrelle Pryor 49 futott yard, 1 Touchdown
Eddie Royal 61 elkapott yard Rod Streater 77 elkapott yard
Eric Weddle 8 szerelés Lamarr Houston 13 szerelés, 1.5 sack
A San Francisco 49ers (11-4-1) az alapszakasz utolsó játékhetének az egyik legnagyobb nyertese. A kaliforniai alakulat a pappírformának megfelelően legyőzte az Arizona Cardinals-t (5-11), így a Seattle Seahawks mérkőzésének az eredményétől függetlenül megnyerte az NFC Nyugati divízióját, nem mellesleg a Green Bay Packers veresége miatt megszerezte a Főcsoport második helyét is. Michael Crabtree több mint 1000 elkapott yarddal zárta az alapszakaszt. Az utolsó 49ers játékos, aki elérte ezt a határt az Terrell Owens volt, még a 2003-as szezonban. J. J. Watt mellett Aldon Smith sem tudta megdönteni Michael Strahan egy szezonban elért legtöbb sack rekordját (22.5). Érdekesség, hogy a mérkőzésen beállt Alex Smith, akit hatalmas üdvrivalgás fogadott.
NFL
 San Francisco 49ers – Arizona Cardinals
27-13 (0-3, 7-3, 10-0, 10-7)
Colin Kaepernick 28/16, 276 passzolt yard, 2 Touchdown átadás Brian Hoyer 34/19, 225 passzolt yard, 1 Touchdown átadás, 1 Interception
Frank Gore 68 futott yard, 1 Touchdown William Powell 52 futott yard
Michael Crabtree 172 elkapott yard, 2 Touchdown Michael Floyd 166 elkapott yard, 1 Touchdown
Ricky Jean Francois 6 szerelés, 1 sack Daryl Washington 11 szerelés
A Seattle Seahawks (11-5) egy időben játszott a San Francisco 49ersszel, így értelemszerűen a washingtoni alakulat mindent megtett azért, hogy megverje a St. Louis Rams-t (7-8-1). Az első negyedben egyik alakulat sem szerzett pontokat, majd a második játékrészben a Rams 4 pontos előnyre tett szert. Az utolsó két játékrészt 17-6-ra nyerte meg a hazai alakulat, így a Seahawks 20-13-ra verte meg a St. Louis-t. A Seattle a 2005-ös szezon után ismét veretlen maradt hazai pályán! A győztes csapat rookie irányítója, Russell Wilson 26 touchdown passzt adott az alapszakaszban, ezzel beállította Peyton Manning 1998-ban felállított újonc csúcsát. Érdekesség, hogy ebben a rangsorban Andrew Luck 23 TD átadással a harmadik pozíciót foglalja el.
NFL
 Seattle Seahawks – St. Louis Rams
20-13 (0-0, 3-7, 10-3, 7-3)
Russell Wilson 19/15, 250 passzolt yard, 1 Touchdown átadás Sam Bradford 42/25, 252 passzolt yard, 1 Touchdown átadás, 1 Interception
Marshawn Lynch 100 futott yard Steven Jackson 52 futott yard
Golden Tate 105 elkapott yard Chris Givens 54 elkapott yard
Bobby Wagner 10 szerelés Jo-Lonn Dunbar 11 szerelés, 1 sack, 1 forced fumble
A Washington Redskins (10-6) nyerte meg az NFC Keleti csoportját. A fővárosi alakulat a Dallas Cowboys-t (8-8) verte meg az utolsó játékhéten. Az első felvonásban egyik együttes sem szerzett pontokat. A második játékrészben a Redskins és a Cowboys is elért egy-egy touchdownt. A harmadik negyedben a hazaiak Robert Griffin III 10 yardos futott TD-jével előnybe kerültek. Az utolsó negyedben a Cowboys-nak megvolt az esélye arra, hogy megfordítsa az eredményt, de Tony Romo a legfontosabb pillanatban eladta a labdát, így a Dallas 28-18-ra kapott ki a Redskins-től és nem jutott be a rájátszásba. Érdekesség, hogy a washingtoni alakulat az 1999-es szezon után nyerte meg ismét a divízióját. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a Redskins a 9. játékhét után, még 3-6-os mérleggel állt, majd sorozatban hét mérkőzést nyert meg és készülhet a rájátszásra!